Deneyimler
Ana Sayfa

Hakkımızda

Fotoğraflar

Satılık Kuşlar

Linkler 

Basında Güvercin

TAKLACI IRKLARI HAKKINDA BİR YORUM..

Bilimsel  bir yorum değildir.

Yorumlama şu andaki mevcut güvercinler için yapılmıştır. 

1980 yılından beri Taklacı ırkı beslemekteyim

Değerli Güvercin Yetiştiricileri,

Öncelikle burada yazacaklarım bazıları tarafından kabul edilmeyebilir.Her türlü yorumu saygıyla karşıladığımı şimdiden belirteyim.Ben kimse için değil, kendim için güvercin beslediğim için herkesinde kendisi için beslediğini düşünüyorum.

Taklacı ırkı güvercinler hakkında yapacağım yorumlar tamamen kendi deneyimlerim neticesinde kazanılmış ve saptanmış gerçeklerdir. 1999 Yılından beri Türkiye de taklacı ırkı yetiştiren illerin güvercinlerini araştırarak ve gerekirse satın almak koşuluyla ve uçurarak bilgi sahibi  ve tecrübe etmiş bulunmaktayım. Bu süreç içerisinde yaklaşık 1000/1100 adet güvercin kümesimden gelip geçti. Yörelere göre güvercinlerin oyun ve takla performansı olarak farlılık gösterdiğini tecrübe etmiş bulunmaktayım. ( Aslında ırklara göre demek gerek )

Taklacı 1 ( Yaban ) : Kırıkkale’nin yerli perçem, bıyıklı ve takkeli güvercinleridir. Bıyık, perçem, takke ve kısa gaga yapıları bu kuşların tipik özelliğidir .Oyun kabiliyetleri sert ve kısa olarak oyun gösterirler. Yavru ve yumurtadan sonra uçurmak mümkün değildir nerdeyse tamamen serseme düşer ve irileşirler. Çok pratik takla kabiliyetleri sebebiyle kapalı yerde perdahının hızlı oluşu nedeniyle tercih edilirler .Genelde kuş satıcıları böyle kuşları  alıp satarlar göz alıcı perdahları vardır .Renk olarak beyaz, gök, boz. Damızlık dönemlerinde tırnakları 1cm kadar uzar. Kafa yapıları üst kısmı düz olarak belli eder. Gözleri biraz irice ve öne doğru göz çerçeveleri bulunmaktadır. Göğüsleri geniştir,kuyruk sokumu geniş olduğu için bu güvercinlerin kendisini yukarıya doğru çekmesi ( seferde ) yavaş sayılır. Oyunda takla sayısı 5/6 dır. Şu anda Kırıkkale de  bu ırk bulunmakta fakat yozlaştırılmaktadır. Bugün bu ırkların karışımından elde edilen oyun kabiliyeti yüksek kuşlar elde etmişlerdir. Ankaralı kuş satıcıları Kırıkkale’den güvercin getirerek satmaktadırlar. ( Kırıkkale güzel kuşlar olduğunu gördüm ama yerli ırkı başka ırklarla eşleştirerek elde etmişlerdir.)

Taklacı 2 ( Yaban ) : Samsun, Istanbul da rastlamış olduğum güvercinlerdir fakat bu vilayetler harici hemen hemen her yerde rastladım. Ancak Istanbul ve Samsun da çok fazla değer verildiklerini gördüm.( Miski ) Bu kuşların safkanlarında bıyık, perçem, takke bulunmamaktadır. Süratli oyun kabiliyetleri ve takla sayıları özellikle Samsun bölgesinde 15/16/22 sayılarına ulaştığını gördüm. Sessiz oluşları ve yapılarının ince oluşu nedeniyle bu performansı göstermektedirler.

Taklacı 3 ( Yaban ) : Genelde Tokat,Şanlıurfa,Diyarbakır bu bölgelerde kıymetlidirler. Genelde gök, beyaz ve boz olurlar, kalemli, kalemsiz olurlar. Karakteristik özellikleri çift tepe oluşudur. Sert kanat sesleri ve sert oyun kabiliyetine sahiptirler. Kısa oyun yaparlar iki türü vardır. Kısa paça ve uzun paçalıları vardır. Oyunda takla sayısı 4/5 geçmez.

Taklacı 4 ( Yaban ) : Kuveyt kökenli kuşlardır, Şanlıurfa, Diyarbakır, Istanbul, Ankara da kıymetlidirler. Diğer illerde de mevcutlar fakat çoğunluk bu vilayetlerdedir. Göğüsleri paslı kanatları kınalı boz beneklilerdir. Galiba bunların süs cinside bulunuyor hiç takla atmıyorlar. Taklacı cinsleri sefer sayılarıyla değil perdahlarının sert ve hareketli oluşu nedeniyle ve renklerinin göz alıcı olması sebebiyle bu kuşları pahalı kılmıştır .Takla sayıları 8/9 standart olarak yaparlar .Bu kuşların değişik ırklara  eşleştirilmesinden çok kaliteli taklacı kuşlar elde edildiğini tecrübe ettim. Gözlerinin beyaz olanı safkan sayılmaktadır.

Taklacı 5 ( Yaban ) : Kuveyt kökenli kuşlardır. Yine Şanlıurfa, Diyarbakır illerinde çoğunluktadır. Diğer vilayetlerde de  en kıymetli kuşlar arasındadırlar. Zümrüt Arap, Bal rengi, limon, karyağdı (kirli beyaz, benekli beyaz) tamamında gül perçem ve bıyık bulunmaktadır. Kafa yapıları küçük gagaları kısa ve kalın sayılır. Genelde oyun kabiliyetinden ziyade renklerinden dolayı çok alıcı görürler. Oyun kabiliyetleri sert kısa ve pratiklerdir. Sefer sayıları azdır  takla sayısı 5/6 arasıdır. Bu kuşlarında değişik ırklarla eşleştirilmesi sonucu çok güzel oyun kuşları elde edilmiştir.

Taklacı 6 ( Yaban ) : Hakiki Mardin kuşudur. Bıyık perçem bulunmaz. Gaga yapıları kısa kalın ve beyazdır. Gözlerinin çerçeveleri çok belirgin ve büyüktür. Kafa yapıları yuvarlak ve küçüktür. Renkler Zümrüt Arap,Dumanlı ( külümsü ) Yanardöner ( nudi/devetüyü) Benekli dumanlı,koyu gök,sıçan tüyü ( boz kirli) . Kanatları genelde sarkık ve büyüktür.Takla sayıları 5/6 dır, 20/25 mt kadar uzatırlar. Kanat sesleri orta sayılacak kadardır.

( NOT: Yaban kelimesi Konya’da bu özellikleri taşıyan güvercinlere denir )

 

Zekeriya BAĞCI - KONYA   zbagci70@yahoo.com